Transport ponadgabarytowy

W Polsce coraz bardziej popularne stają się usługi transportowe, które mają na celu przewiezienie gabarytu o przekraczającej dozwolonej masie lub wielkości. Normy dotyczące przewożenia towarów ponadgabarytowych są jasno określone przez prawo. Pojazd przekraczający jedną z wymienionym wielkości: długość pojazdu 23,00m, szerokość 3,20m, wysokość 4,50m i masę całkowitą – 60 ton, powinien być kontrolowany przez jeden pojazd pilotujący. Natomiast pojazd przekraczający jedną z podanych wartości: długość 30,00m, szerokość 3,60m, wysokość 4,70m, masę całkowitą 80t, musi być nadzorowany przez dwa pojazdy pilotujące (kontrola z przodu i tyłu pojazdu). Dopuszczalnym pojazdem weryfikującym przewożony ponadnormatywny towar może być samochód (o masie całkowitej do 3,5t), z wyjątkiem motocykla.

ciężarówka wielkogabarytowa Transport dużych gabarytów powinien raczej odbywać się w godzinach nocnych, kiedy to ruch na drodze jest mniejszy, co za tym idzie, mniejsze ryzyko kolizji lub wypadku przy którym mógłby zostać uszkodzony towar. Dodatkowo do takich przejazdów należy załatwić odpowiednie zezwolenia, które narzuca nam prawo. Niezbędna może okazać się również pomoc ze strony policji, funkcjonariusze zapewnią właściwą organizację ruchu oraz pokierują ruchem kiedy nadejdzie taka potrzeba. Przed takim wyjazdem szczegółowo należy zaplanować trasę oraz możliwe objazdy. Pojazdy przewożące gabaryty ponadnormatywne nie mogą poruszać się po wielu jezdniach oraz mostach, dlatego warto zasięgnąć wielu informacji, aby podróż przebiegła bezproblemowo.

Na dzień dzisiejszy śmiało można powiedzieć, że jesteśmy w stanie przewieźć wszystko. Naszym marzeniem jest mieszkać w cichym, spokojnym miejscu z widokiem na góry ? Odkładamy decyzję ze względu na sentyment do domu, w którym obecnie mieszkamy, ponieważ jest on naszym domem rodzinnym, lecz okolica nie spełnia naszych wymagań. Co wtedy? Czy przewiezienie budynku to problem? Co wydawałoby się niemożliwe staje się możliwe! Oczywiście koszta są wysokie, ale marzenia nie mają ceny!